„Ministerstwo Klimatu, nie informując na czas przedsiębiorców o wymyślonych w zaciszu gabinetów przepisach, nie przeprowadzając szkoleń z wypełniania wniosku, zmieniając prawo „w locie” oraz udostępniając z 2-letnim opóźnieniem niedziałający prawidłowo system informatyczny, doprowadziło do kryzysu, z którego skutkami przedsiębiorcy i urzędy mogą się borykać jeszcze długie miesiące” – krótkie podsumowanie zaistniałej sytuacji w urzędach marszałkowskich w Polsce przez Mieczysława Struk, Marszałka Województwa Pomorskiego.
??Urzędnicy z województwa pomorskiego szacują, że do maja/czerwca może potrwać wprowadzanie do systemu, weryfikacja wniosków oraz przeprowadzenie postępowań wyjaśniających, ponieważ część jest źle wypełniona lub niekompletna.
??Każdego dnia do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego napływało ok. 400 wniosków i liczba ta codziennie wzrastała. Podsumowano, że od 29 listopada do 12 grudnia 2019 r. do urzędu wpłynęło 4 tys. wniosków.
??W ciągu dwóch ostatnich dni 2019 r. w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego zgłosiło się prawie 2800 przedsiębiorców, by złożyć wniosek, kilkuset zrobiło to pocztą. Finalnie okazało się, że część z nich nie musiała takowego zgłoszenia dokonywać, bo jest wytwórcą typowych odpadów komunalnych.
??Urząd Marszałkowski w Poznaniu podaje, że w samym grudniu wpłynęło 30 tysięcy wniosków. Punkt konsultacyjny znajduje się w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu, przy al. Niepodległości 34.
?Dodatkowe dni pracy oraz nowe infolinie ☎️ i konsultacje
????
??? Na skutek zwiększonej intensywności zadawania pytań przez przedsiębiorców dotyczących rejestracji do bazy danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami, w grudniu 2019 r. uruchomione zostały dodatkowe dyżury pracowników w urzędach w Polsce, a także infolinie, które miały na celu usprawnić przedsiębiorcom poprawny wpis do #BDO lub odpowiedzieć na nurtujące pytania.
Źródło: portalkomunalny.pl/bdo-sparalizowalo-urzad-marszalkowski-3…/