...

Kategorie:

Czym różni się lista zielona od listy bursztynowej w kontekście transgranicznego przemieszczania odpadów?

Międzynarodowe przemieszczanie odpadów podlega ściśle określonym procedurom, które zależą od rodzaju przemieszczanych odpadów oraz procesu, jakiemu odpady mają zostać poddane. W międzynarodowym obrocie odpadami istnieje klasyfikacja odpadów i podział na dwie główne listy odpadów – zieloną i bursztynową.

Lista zielona zawiera odpady inne niż niebezpieczne, wyszczególnione w załączniku III do rozporządzenia (WE) nr 1013/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z 14 czerwca 2006 r. w sprawie przemieszczania odpadów. W przypadku transgranicznego przemieszczania z zielonej listy odpadów obowiązują dwa rodzaje procedur, uzależnione od rodzaju procesu, któremu odpady mają zostać poddane:

  • procedura informowania – dla transgranicznego przemieszczania odpadów, które zostaną poddane odzyskowi
  • procedura pisemnego zgłoszenia i zgody na transgraniczne przemieszczenie odpadów – dla odpadów poddanych procesowi unieszkodliwienia.

Lista bursztynowa to odpady niebezpieczne i potencjalnie niebezpieczne, wyszczególnione w załączniku IV do rozporządzenia (WE) nr 1013/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z 14 czerwca 2006 r. w sprawie przemieszczania odpadów. Transgraniczne przemieszczanie odpadów z listy bursztynowej podlega pod procedurę pisemnego zgłoszenia i może nastąpić po uzyskaniu zgody na transgraniczne przemieszczanie odpadów, niezależnie od tego, czy odpady te są przywożone w celu unieszkodliwienia czy odzysku.

Odpady spoza listy zielonej i listy bursztynowej to odpady niesklasyfikowane, które podlegają procedurze pisemnego zgłoszenia i zgody na transgraniczne przemieszczenie odpadów.

Podstawa prawna – Rozporządzenie (WE) nr 1013/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z 14 czerwca 2006 r. w sprawie przemieszczania odpadów

Materiały publikowane w FAQ Akademii Przemysłu i Środowiska, nie stanowią porad prawnych lub innego profesjonalnego doradztwa. Prowadzący www.przemyslisrodowisko.pl dokładają wszelkich starań, aby informacje zamieszczone w FAQ Akademii Przemysłu i Środowiska były prawdziwe i rzetelne, jednakże nie ponoszą odpowiedzialności za wykorzystanie informacji publikowanych w FAQ, w szczególności za szkody lub straty poniesione przez kogokolwiek wskutek jakiegokolwiek wykorzystania treści umieszczonych w FAQ.

Wszelkie materiały umieszczone w FAQ podlegają ochronie na podstawie przepisów prawa autorskiego oraz innych przepisów dotyczących ochrony własności intelektualnej. Nie dopuszcza się, bez wyraźniej, pisemnej zgody Akademii Przemysłu i Środowiska, kopiowania, redystrybucji, rozpowszechniania, udostępniania oraz wykorzystywania w inny sposób całości lub części danych zawartych na stronie www.przemyslisrodowisko.pl i platformie szkoleniowej.