Nasi eksperci traktują tematy związane z ochroną środowiska priorytetowo

dr inż. Weronika
Warachowska

Zobacz mój profil na LinkedIn

  • Specjalistka ds. ochrony środowiska i analiz geoinformacyjnych ze specjalizacją w zakresie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych. Z Kancelarią Ekologiczną współpracuje od 2016 roku w zakresie doradztwa w obszarze ochrony powietrza atmosferycznego, gospodarki odpadami i gospodarki wodno-ściekowej. Dotychczas zrealizowała blisko 160 projektów doradztwa środowiskowego, w tym 25 dotyczących pozwoleń zintegrowanych oraz 42 dotyczące uczestnictwa w systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych. Jest także autorką ponad trzydziestu opinii i ekspertyz środowiskowych oraz kilkunastu dokumentacji w postępowaniach odwoławczych. Od roku 2020 pełni w Kancelarii Ekologicznej obowiązki Pełnomocniczki ds. Zintegrowanego Systemu Zarządzania.
  • Autorka oraz prowadząca szkolenia w ramach Akademii Przemysłu i Środowiska dotyczących wykorzystania systemów informacji geograficznej w postępowania o wydanie decyzji środowiskowych oraz przydziału bezpłatnych uprawnień do emisji gazów cieplarnianych.
  • Doktorka w dziedzinie Nauk o Ziemi i Środowisku oraz absolwentka studiów inżynierskich i magisterskich na kierunku geoinformacja na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Swoje zainteresowania naukowe wiąże z systemami wspomagania podejmowania decyzji w obszarze zarządzania różnymi komponentami, jej praca doktorska traktowała o wspomaganiu zarządzania ryzykiem powodziowym przy wykorzystaniu rozwiązań opartych na przyrodzie. Jest członkinią akcji naukowej COST (eng. European Cooperation in Science & Technology) oraz organizacji Land4Flood, której działalność skupia się na współpracy jednostek naukowych, administracji publicznej, biznesu oraz podmiotów prywatnych w celu efektywnego zarządzania ryzykiem powodziowym na terenach prywatnych.
  • Prelegentka oraz uczestniczka licznych międzynarodowych oraz ogólnopolskich konferencji naukowych i branżowych, m.in.:
    • Ecology & Safety Conference w 2023 r. – Burgas, Bułgaria;
    • European Geosciences Union General Assembly w 2019 r. oraz 2022 r. – Wiedeń, Austria;
    • International Academic Association on Planning, Law, and Property Rights Conference w 2020 r., Uście and Łabą, Czechy;
    • Ogólnopolska Konferencja Hydrologiczna w 2018, 2019 oraz 2021 r., Poznań, Polska.
  • Uczestniczka staży naukowych:
    • w Regionalnym Centrum Badań Polityki Energetycznej przy Uniwersytecie Korwina w Budapeszcie (Węgry, 2022 r.) – badania nad implementacją rozwiązań opartych na przyrodzie w zarządzaniu ryzykiem powodziowym w Polsce i Węgrzech.
    • na Uniwersytecie w Vigo (Hiszpania, 2020 r.) – badania nad aplikacją teorii w celu ustalenia zakresu współpracy podmiotów procesu decyzyjnego w zarządzaniu ryzykiem powodziowym na terenach prywatnych;
    • na Uniwersytecie im. Jana Evangelisty Purkyne w Uściu nad Łabą (Czechy, 2019 r.) – badania nad wielopoziomowym zarządzaniem ryzykiem powodziowym na terenach prywatnych w Czechach;
  • Ekspertka ds. planów lokalnych w projekcie finansowanym przez Narodowe Centrum Nauki „iTre-es – Wpływ zmian instytucjonalnych na świadczenia ekosystemów dostarczane lokalnym społecznościom przez drzewa i krzewy”.
  • Autorka i współautorka publikacji naukowych w dziedzinie nauk o ziemi i środowisku zakresie zarządzania ryzykiem powodziowym, korzystania z różnych komponentów środowiska oraz zarządzania m.in.:

Jej celem zawodowym jest ciągłe podejmowanie nowych wyzwań, specjalizuje się w szczególności w trudnych przypadkach i sytuacjach bez wyjście, pasjonuje się projektowaniem nowych rozwiązań w ochronie środowiska zarówno w praktyce jak i na polu naukowym.