...

Dlaczego i kto kwalifikuje przedsięwzięcie?

Dlaczego i kto kwalifikuje przedsięwzięcie?

Loading

Do kogo skierowane jest nagranie?

Przygotowane nagranie „Dlaczego kwalifikujemy przedsięwzięcie? Kto kwalifikuje przedsięwzięcie?” będzie przydatne dla:

  • podmiotów chcących uzyskać decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach.
  • podmiotów, które widzą konieczność przeprowadzenia weryfikacji już określonej kwalifikacji
  • osób dokonujących kwalifikacji przedsięwzięć na podstawie zapisów rozporządzenia w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko,
  • osób pracujących w zespołach przygotowujących karty informacyjne przedsięwzięcia i raporty oddziaływania na środowisko
  • osób, które chcą utrwalić bądź rozszerzyć swoją wiedzę w zakresie tematyki kwalifikacji przedsięwzięć mogących zawsze znacząco i potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko

Co zyskasz?

  • Zrozumienie wagi prawidłowej kwalifikacji przedsięwzięcia i jej wpływ na uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.
  • Wiedzę o tym, na co wpływa kwalifikacja przedsięwzięcia.
  • Wiedzę o tym, na kim spoczywa obowiązek przeprowadzenia kwalifikacji oraz jakimi prawami dysponuje organ.

 

Czego się dowiesz?

  • Dlaczego niezbędna jest kwalifikacja przedsięwzięcia?
  • Na co wpływa kwalifikacja przedsięwzięcia?
  • Kto kwalifikuje przedsięwzięcie?
  • Kto weryfikuje poprawność kwalifikacji do przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać lub mogących zawsze znacząco oddziaływać na środowisko?

Mecenas dr Marcin Kaźmierski omawia kwestię kwalifikacji przedsięwzięć, odpowiada na najważniejsze pytania – dlaczego jest ona niezbędna, na co wpływa oraz kto jej dokonuje.

 

Podstawa prawna

Informacje zawarte w materiale oparte są na następującej podstawie prawnej:

Dla tych, co wolą przeczytać:

Dlaczego kwalifikujemy przedsięwzięcie? Kto kwalifikuje przedsięwzięcie?

Dlaczego kwalifikujemy przedsięwzięcie?

Odpowiedź na to pytanie jest wieloznaczna, albowiem kwalifikujemy przedsięwzięcie w podziale dychotomicznym na przedsięwzięcia mogące potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko i te, które mogą zawsze znacząco oddziaływać na środowisko.

Podziału tego dokonujemy m.in. po to, aby ustalić:

  • organ odpowiedzialny za wydanie decyzji środowiskowej
  • procedury
  • dostęp do informacji
  • udział społeczeństwa
  • zasady.

Różnica w kwalifikacjach wpływa na:

  • przebieg postępowania
  • wymagane dokumenty
  • konsekwencje wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.

Kwalifikujemy planowane przedsięwzięcie także po to, żeby ustalić skalę przedsięwzięcia, jak realizowane przedsięwzięcie będzie wpływać na otoczenie (środowisko), określić jego ramy. Czyli np., gdy kwalifikacja związana jest z progami, mocą czy ilością stanowisk do chowu zwierząt (np. norek, która określona jest w §2 ust. 1 pkt 51 lit. a oraz §3 ust.1 pkt 103 lit. a i b Rozporządzenia w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko) – kwalifikujemy, aby pokazać, czy przedsięwzięcie przekracza próg albo wskazać, że na pewno go nie przekroczy.

Kwalifikujemy przedsięwzięcie także dlatego, aby wiedzieć, na co położyć największy nacisk. Jeżeli np. przedsięwzięcie jest związane z inwestycją liniową, z drogą (np. autostrady i drogi ekspresowe wskazane w §2 ust. 1 pkt 31 Rozporządzenia) – to elementem niezwykle istotnym będzie kwestia hałasu komunikacyjnego po oddaniu do użytkowania. Jeżeli przedsięwzięcie jest związane z inwestycją liniową, ale typu ciepłociąg (wskazany w §3 ust. 1 pkt 32 Rozporządzenia jako – instalacja do przesyłu pary wodnej lub ciepłej wody, z wyłączeniem osiedlowych sieci ciepłowniczych i przyłączy do budynków), to będzie on miał mniejszy wpływ na postępowanie na etapie eksploatacji, a ważniejszy na etapie realizacji.

Kto kwalifikuje przedsięwzięcie?

Wnioskodawca. Postępowanie, jak znaczna większość postępowań administracyjnych, jest postępowaniem na wniosek, czyli to wnioskodawca jest decydentem. On inicjuje postępowanie i co do zasady on może je wcześniej zakończyć, cofając swój wniosek. Co za tym idzie, to on określa, jaki to typ przedsięwzięcia, na co chce uzyskać decyzję środowiskową i to on kwalifikuje przedsięwzięcie. Oczywiście, właściwy organ dokonuje weryfikacji i ma prawo nie zgodzić się z kwalifikacją, ale kwalifikuje wnioskodawca.

Dlaczego warto nam zaufać?

Bezpłatne materiały

Idealne źródło wiedzy dla przedsiębiorców, którzy chcą rozwijać działalność przemysłową z poszanowaniem zasobów przyrody i obowiązującymi normami prawnymi

Baza wiedzy w punkt

Mówimy o konkretach - prosto o trudnych kwestiach!

Prosty przekaz

Zrozumiały, klarowny sposób przekazywania wiedzy na skomplikowane tematy

Pomoc w zrozumieniu przepisów

Pomagamy zrozumieć podstawy prawne i podnosimy kompetencje

Doświadczenie

Szkolenia tworzone przez zespół ekspertów-praktyków

Odpowiedzi na specjalistyczne zagadnienia

Tłumaczymy zagadnienia w oparciu o realne problemy

Materiały dostępne 24/7

Dzięki formie on-line możesz korzystać z materiałów w dowolnym czasie

Studium przypadku

Przykłady z życia wzięte - od najczęściej spotykanych po innowacyjne, niecodzienne

Materiały publikowane w Bazie wiedzy Akademii Przemysłu i Środowiska, nie stanowią porad prawnych lub innego profesjonalnego doradztwa. Prowadzący www.przemyslisrodowisko.pl dokładają wszelkich starań, aby informacje zamieszczone w Bazie wiedzy Akademii Przemysłu i Środowiska były prawdziwe i rzetelne, jednakże nie ponoszą odpowiedzialności za wykorzystanie informacji publikowanych w Bazie wiedzy, w szczególności za szkody lub straty poniesione przez kogokolwiek wskutek jakiegokolwiek wykorzystania treści umieszczonych w Bazie wiedzy.

Wszelkie materiały umieszczone w Bazie wiedzy podlegają ochronie na podstawie przepisów prawa autorskiego oraz innych przepisów dotyczących ochrony własności intelektualnej. Nie dopuszcza się, bez wyraźniej, pisemnej zgody Akademii Przemysłu i Środowiska, kopiowania, redystrybucji, rozpowszechniania, udostępniania oraz wykorzystywania w inny sposób całości lub części danych zawartych na stronie www.przemyslisrodowisko.pl i platformie szkoleniowej.