Czego dowiesz się z wideo?
- Czym są odpady zmieszane?
- Czym jest mieszanina odpadów?
- Na czym polega różnica pomiędzy odpadami zmieszanymi a mieszaniną odpadów?
- Jakimi zasadami warto się kierować przy magazynowaniu odpadów?
- Kiedy można mieszać odpady?
W materiale tym dr Marcin Kaźmierski zestawia ze sobą i objaśnia dwa, jedynie pozornie zbliżone zagadnienia – odpady zmieszane i mieszaninę odpadów. Tłumaczy też, jakimi zasadami należy się kierować przy mieszaniu odpadów.
Co istotne, materiał nie mówi o zmieszanych odpadach komunalnych, ale o zmieszanych odpadach jako jeden kod odpadu, powstających w efekcie prowadzonego w zakładzie procesu wytwarzania.
Zagadnienie omawia radca prawny dr Marcin Kaźmierski.
Czego nauczysz się po obejrzeniu nagrania?
- Zrozumiesz różnicę pomiędzy odpadami zmieszanymi a mieszaniną odpadów.
- Uzyskasz wiedzę, która w sposób znaczący pomoże Tobie w magazynowaniu odpadów.
Do kogo skierowane jest wideo?
Materiał „Odpady zmieszane a mieszanina odpadów” będzie przydatny dla:
- podmiotów gospodarczych,
- osób korzystających z systemu BDO,
- inwestorów planujących inwestycje.
Podstawa prawna
W materiale powołujemy się na następującą podstawę prawną:
- Zawiadomienie Komisji dotyczące wytycznych technicznych w sprawie klasyfikacji odpadów (2018/C 124/01) https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/PDF/?uri=CELEX:52018XC0409(01)&rid=1
Dla tych, co wolą przeczytać:
Odpady zmieszane a mieszanina odpadów
Odpady zmieszane (rozumiane jako odpady wymieszane, z jednym kodem odpadu, a nie w rozumieniu zmieszane odpady komunalne) i mieszanina odpadów to dwa na pozór tożsame pojęcia. W rzeczywistości to dwa rodzaje odpadów.
Gdzie powstają odpady zmieszane?
Mamy z góry ściśle określonych kilka, kilkanaście kodów odpadów, które w swoim określeniu zawierają słowo zmieszane/mieszanina. Ich znaczenie dookreślają wytyczne Komisji Europejskiej z 2018 roku – Zawiadomienie Komisji dotyczące wytycznych technicznych w sprawie klasyfikacji odpadów (2018/C 124/01). Ustawodawca unijny bardzo wyraźnie zaznaczył, że owa grupa odpadów zmieszanych, są to odpady o ściśle określonych kodach, do których mieszania dochodzi już w samym procesie wytwarzania. Jeśli więc mamy mokre odprowadzanie żużlu i popiołu z kotła, to to mieszanie powinno następować w obrębie systemu odżużlania. Przykładem odpadu zmieszanego jest odpad o kodzie 10 01 80, czyli mieszanki popiołowo-żużlowe z mokrego odprowadzania odpadów paleniskowych. Nie można nazwać tym kodem odpadu, który zostanie zmieszamy dopiero na placu, ponieważ nie mamy prawa klasyfikować jako odpady zmieszane, odpadów, które są mieszane dopiero w miejscu ich magazynowania. Mieszanina odpadów ma powstawać w procesie wytwarzania.
Przykład nr 1:
Jeśli osobno odprowadzimy żużel poprzez wannę, wygarniemy taśmociągiem na zewnątrz, zaczniemy hałdować i dopiero na tej hałdzie będziemy dorzucać popioły czy pyły lotne, to doprowadzamy do zmieszania odpadów. Nie mamy do czynienia z odpadami zmieszanymi mieszaniną.
Przykład nr 2:
Jeżeli już w systemie odżużlania do tych żużli wygarniętych na mokro dodajemy popioły, pyły, to jest to mieszanina odpadów.
Zastanawiając się czy nad tym, czy mieszanina powstaje w procesie wytwarzania czy poza nim, należy odnieść się do samej instalacji i procesu. Jeżeli jest to integralna część powstawania tych odpadów i sposób ich zagospodarowania, to wtedy jest to mieszanina odpadów mająca przydzielony odpowiedni kod odpadu. Natomiast odpady zmieszane powstają, jeśli owo zmieszanie nie następuje w procesie wytwarzania, ale w procesie magazynowania wytworzonych już odpadów, np. poprzez wymieszanie ze sobą dwóch hałd odpadów.
Mieszanie odpadów magazynowanych
W przypadku wątpliwości związanych z mieszaniem odpadów, należy pamiętać o tym, że zakaz dotyczy mieszania każdej ilości odpadów niebezpiecznych z innymi niż niebezpieczne oraz mieszania odpadów z substancjami i przedmiotami niebędącymi odpadami w zakresie, w którym to mieszanie spowoduje utratę statusu odpadu niebezpiecznego albo utrudni przetwarzanie odpadów. Natomiast nie jest zabronione wspólne nieselektywne magazynowanie odpadów w sytuacji, w której nie doprowadzi to do utrudnienia późniejszego przetworzenia odpadów czy też nie doprowadzi to do pozbawienia ich właściwości niebezpiecznych np. poprzez rozrzedzenie tych odpadów.