Dlaczego kwalifikujemy przedsięwzięcia?
Przedsięwzięcia kwalifikujemy w podziale dychotomicznym na przedsięwzięcia mogące potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko i na przedsięwzięcia mogące zawsze znacząco oddziaływać na środowisko. Różnica w dokonanej kwalifikacji ma wpływ na wiele czynników.
Podziału dokonujemy między innymi po to, aby:
- ustalić organ odpowiedzialny za wydanie decyzji i za współwydanie decyzji
- ustalić procedurę uzyskania dostępu do informacji
- określić udział społeczeństwa w postępowaniu.
Dokonany wybór rzutuje na przebieg postępowania, obowiązujące dokumenty oraz konsekwencje wydania decyzji.
Jeśli kwalifikacja związana jest z progami, mocą i ilością stanowisk (np. do chowu zwierząt) pokazuje ona, czy przedsięwzięcie tych progów nie przekroczyło albo nie przekracza.
Kwalifikacja przedsięwzięcia oznacza ramy i skalę przedsięwzięcia. Ułatwia ona też właściwie analizować przedsięwzięcie i unaocznia istotne sprawy, na które warto położyć ciężar. I tak na przykład, jeśli przedsięwzięcie jest związane z inwestycją liniową, z drogą, istotna będzie kwestia hałasu komunikacyjnego. Inaczej niż np. w przypadku ciepłociągu, gdzie kwestia hałasu komunikacyjnego nie będzie tak znaczącą na etapie postępowania.
O kwalifikacji przedsięwzięć mówi Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 10 września 2019 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz.U. poz. 1839) https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20190001839/O/D20191839.pdf