
Od czego zależy możliwość wydłużenia ważności decyzji środowiskowej? W tym materiale radca prawny dr Marcin Kaźmierski szczegółowo wytłumaczy to zagadnienie.
Do kogo skierowane jest nagranie?
Materiał „Jak wydłużyć ważność decyzji środowiskowej?” będzie przydatny dla:
- inwestorów zarządzających inwestycjami,
- inwestorów planujących wydłużyć decyzję administracyjną,
- organów administracji publicznej wydających decyzje administracyjne,
- projektantów i doradców zajmujących się ocenami oddziaływania na środowisko.
Czego się dowiesz?
- Jaki jest standardowy okres ważności decyzji środowiskowej?
- Jakie inwestycje kwalifikują się do 10-letniego okresu ważności?
- Kiedy i jak złożyć wniosek o przedłużenie ważności decyzji?
- Co może przekreślić szanse na kontynuację inwestycji?
Co zyskasz?
- Dowiesz się, jak zgodnie z aktualnymi przepisami skutecznie przedłużyć ważność decyzji środowiskowej, unikając ryzyka jej wygaśnięcia.
- Unikniesz ryzyka utraty ważności decyzji przez niedopełnienie formalności.
- Poznasz konkretne przepisy i ich zastosowanie w praktyce.
- Nauczysz się identyfikować sytuacje, które mogą uniemożliwić realizację inwestycji (np. zmiany w tle środowiskowym, nowe zabudowania).
Podstawa prawna
W udostępnionym materiale powołujemy się na następującą normę prawną:
- Ustawa z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20240001112/U/D20241112Lj.pdf
Dla tych, co wolą przeczytać
Jak sprawić, żeby decyzja środowiskowa była ważna 10 lat? Rozwiązania są dwa.
Po pierwsze –typ inwestycji
Jeśli budujecie obiekt energetyki jądrowej, morską farmę wiatrową albo terminal, to z automatu, na podstawie artykułu 72 ustęp 4 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (zwana dalej ustawą o.o.ś.), uzyskana decyzja jest ważna 10 lat. W przypadku każdego innego typu przedsięwzięć wskazanych w art. 72 ust. 1, takich jak: decyzja o pozwoleniu na budowę, decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu czy też zezwolenia na zbieranie odpadów, decyzja jest ważna 6 lat.
W kwestii ważności decyzji zaszły istotne zmiany. Kiedyś, żeby decyzja była ważna dłużej niż 6 lat, musieliśmy mówić o decyzji etapowej i występować do organu o potwierdzenie, że realizacja etapów przebiega prawidłowo. W obecnym brzmieniu przepisów już nie ma konieczności realizacji inwestycji w etapach.
Po drugie – wniosek o zajęcie stanowiska do organu
Jest natomiast wymóg, aby w terminie ważności decyzji, czyli tym, który wynika z artykułu 72 ust. 3 ustawy o.o.ś., złożyć wniosek o zajęcie stanowiska do organu, który wydał decyzję. Wniosek ten należy złożyć nie wcześniej niż po upływie 5 lat od uzyskania decyzji. I co istotne – w terminie ważności decyzji środowiskowej (tym podstawowym 6-letnim) ma być wydane stanowisko a nie tylko złożony wniosek. Stanowisko, które potwierdza, że warunki realizacji przedsięwzięcia określone w decyzji środowiskowej są aktualne. Stanowisko to jest wyrażane w formie postanowienia, które jest zaskarżalne.
Co zrobić, żeby uzyskać stanowisko potrzebne do wydłużenia ważności decyzji środowiskowej?
Należy złożyć wniosek, w którym będzie zawarta informacja na temat stanu środowiska i możliwości realizacji warunków wynikających z decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.
Może się jednak zdarzyć, że od czasu uzyskania decyzji środowiskowej zmienił się stan środowiska i nie będzie możliwe potwierdzenie aktualności warunków realizacji przedsięwzięcia określonych w decyzji środowiskowej. W efekcie nie będzie możliwe wydłużenie ważności aktualnej decyzji środowiskowej.
Taka sytuacja będzie miała miejsce np. w przypadku stwierdzenia wysyconego tła. Nie będzie można wówczas wprowadzać zanieczyszczeń do powietrza. Tło mogło być w porządku pięć lat wcześniej, gdy składany był wniosek. Planowane przedsięwzięcie jak najbardziej nie powodowało przekroczeń. Złożono wniosek, uzyskano decyzję. Analiza stanu środowiska trzy lata później też nie wykazała przekroczeń. Ale jeśli w momencie złożenia wniosku o wydanie stanowiska, okaże się, że tło jest wysycone, nie będzie możliwości realizacji przedsięwzięcia.
Drugą kwestią jest aktualny stan środowiska i możliwości realizacji warunków wynikających z decyzji. Może się okazać, że w przeciągu tych kilku lat od wydania decyzji środowiskowej zmienił się stan środowiska. Gdy składano wniosek nie było zabudowy mieszkaniowej wokół terenu inwestycji, ale później ta zabudowa mieszkaniowa powstała. W efekcie – analiza izofon np. z raportu czy wcześniej ustalone punkty kontrolne pokazują przekroczenie dopuszczalnych wartości hałasu w tym momencie istniejącej zabudowy mieszkaniowej.
Podsumowanie
To, czy decyzja zostanie przedłużona z 6 na 10 lat, zależy nie tylko od inwestora. Zależy także od tego, co się dzieje w środowisku przyrodniczym i jak zmienia się otoczenie przedsięwzięcia.