Oznakowania miejsc magazynowania odpadów niebezpiecznych i innych niż niebezpieczne

Oznakowania miejsc magazynowania odpadów niebezpiecznych i innych niż niebezpieczne
Poznasz temat w 11 minut

Loading

O tym, jak należy oznakować miejsce magazynowania odpadów decyduje rodzaj gromadzonych odpadów. Inaczej bowiem należy oznakować odpady niebezpieczne, a inaczej odpady inne niż niebezpieczne. Zagadnienie omawia Agnieszka Popiela, specjalistka ds. ochrony środowiska, bhp oraz ppoż. w Kancelarii Ekologicznej Sp. z o.o.

Do kogo skierowane jest nagranie?

Materiał „Oznakowanie miejsc magazynowania odpadów niebezpiecznych i innych niż niebezpieczne” będzie przydatny dla:

  • podmiotów, w których magazynowane są odpady niebezpieczne,
  • pracowników odpowiedzialnych za nadzorowanie miejsc, w których magazynowane są odpady niebezpieczne i inne niż niebezpieczne,
  • kadry zarządzającej zakładem, w którym magazynowane są odpady niebezpieczne i inne niż niebezpieczne,
  • pracowników zakładów mających kontakt z odpadami znajdującymi się na jego terenie.

 

Czego się dowiesz?

  • W jaki sposób oznakować miejsce magazynowania odpadów niebezpiecznych?
  • W jaki sposób oznakować miejsce magazynowania odpadów innych niż niebezpieczne?
  • Gdzie umieszczać oznakowanie miejsc, w których magazynowane są odpady?
  • Które przepisy regulują kwestię oznaczania miejsc, w których magazynowane są odpady niebezpieczne?

 

Co zyskasz?

  • Dowiesz się, w jaki sposób oznakowywać miejsce magazynowania odpadów niebezpiecznych oraz odpadów innych niż niebezpieczne.
  • Poznasz obowiązujące zasady stosowania etykiet do oznaczania miejsc, w których magazynowane są odpady.

Uzyskanie decyzji środowiskowej przez gospodarujących odpadami. Pakiet szkoleń online 2+1

Podstawa prawna

W przygotowanym materiale powołujemy się na następujące przepisy:

 

Dla tych, którzy wolą przeczytać

Jak należy oznakować miejsce magazynowania odpadów na terenie zakładu? Odpowiedź na to pytanie nie jest ani jednoznaczna, ani prosta. Inaczej bowiem należy oznakować miejsce magazynowania odpadów niebezpiecznych, a inaczej odpadów innych niż niebezpieczne.

Odpady niebezpieczne

Umiejscowienie oznakowania

Miejsca, w których magazynowane są odpady niebezpieczne muszą być odpowiednio oznakowane. Gdzie najlepiej umieszczać takie oznakowanie?

Miejsce magazynowania odpadów niebezpiecznych musi być wyraźnie oznaczone, nie zawsze jednak można umieścić oznakowanie bezpośrednio na ogrodzeniu czy ścianie. Należy jednak pamiętać o tym, aby zawsze było to miejsce widoczne, np. tuż przy wejściu do boksu magazynowego czy do magazynu odpadów. Jeśli nie ma możliwości bezpośredniego umieszczenia oznakowania można zastosować inne rozwiązania typu słupek i stojak.

Przykłady oznakowania:

Jeżeli mamy na terenie zakładu pięć miejsc magazynowania odpadów niebezpiecznych, to w każdym z nich musimy umieścić takie oznakowanie.

W przypadku wiaty magazynowej składającej się z siedmiu boksów, gdzie odpady niebezpieczne są gromadzone w trzech z nich, a w pozostałych dwóch magazynowane są odpady inne niż niebezpieczne, to każdy z tych trzech boksów musi posiadać odrębne oznakowanie, żeby nie było wątpliwości, jaki rodzaj odpadów jest magazynowany wewnątrz.

Wygląd oznakowania

Oznakowanie miejsca magazynowania odpadów niebezpiecznych to przede wszystkim tablica z napisem ODPADY NIEBEZPIECZNE. Taka tablica jest obligatoryjna w każdym miejscu magazynowania odpadów niebezpiecznych.

W przypadku oznaczenia miejsca magazynowania odpadów niebezpiecznych istotne są też wymiary samej tablicy. Obowiązujące wymiary tablicy z oznakowaniem to:

  • szerokość minimum 400 mm,
  • wysokość minimum 250 mm.
  • wysokość liter – minimum 35 mm,
  • grubość linii – minimum 4 mm,
  • litery czarne,
  • tło białe.

 

Są to wymiary minimalne, tablice mogą przekroczyć te wartości, natomiast nie mogą być mniejsze.

W miejscu magazynowania różnych rodzajów odpadów należy również wyznaczyć i oznakować poszczególne sektory magazynowania danego rodzaju odpadu.

Jednak oznakowanie odpadów niebezpiecznych to nie tylko odpowiednia tablica w miejscu magazynowania, ale także osobna etykieta na każdym pojemniku zawierającym odpady z następującymi informacjami:

  • kodem odpadu,
  • rodzajem odpadu,
  • datą rozpoczęcia magazynowania tego odpadu,
  • innymi informacjami wynikającymi z potrzeb danego zakładu (np. dopiskami stworzonymi w celu łatwego dostępu do informacji o tym, jak dalej z tym odpadem należy postępować).

 

O tym, jak ma wyglądać powyższa etykieta mówi § 9 rozporządzenia Ministra Klimatu z dnia 11 września 2020 r. w sprawie szczegółowych wymagań dla magazynowania odpadów.

Zgodnie z przepisami minimalne wymiary etykiety wynoszą:

  • szerokość 150 mm,
  • wysokość 210 mm.

 

Należy zastosować: tło białe, otoczkę czerwoną oraz napisy czarne.

Część informacji, które zawieramy na etykiecie może być wpisywana ręcznie. Jeżeli np. zmieniamy miejsce magazynowania odpadu, przewozimy ten odpad czy przekazujemy odbiorcy, to odbiorca umieszcza na tej etykiecie dodatkowe informacje – wskazuje nową datę rozpoczęcia magazynowania tego odpadu. Tak więc na całej etykiecie pojawi się historia magazynowania danego odpadu – od samego początku u wytwórcy odpadu po zagospodarowanie ostateczne odpadu u recyklera czy u jednostki, która zagospodarowuje i w inny sposób unieszkodliwia dany odpad.

 

Odpady inne niż niebezpieczne

Umiejscowienie oznakowania

W przypadku odpadów innych niż niebezpieczne zarówno miejsca magazynowania, jaki i opakowania i pojemniki z tymi odpadami należy bezwzględnie oznaczyć kodem odpadu. Można dodać następujące informacje:

  • rodzaj odpadu,
  • wewnętrzne oznaczenia stosowane w zakładzie.

 

Oznakowanie miejsc magazynowania odpadów innych niż niebezpieczne należy umieszczać w miejscach widocznych i łatwych do zidentyfikowania. Jeżeli nie ma możliwości przytwierdzenia tegoż oznakowania do ściany, muru, bramy czy też siatki ogrodzeniowej, wtedy można skorzystać ze stojaków i słupków trwale przytwierdzonych do podłoża albo przenośnych. Miejsce magazynowania odpadów innych niż niebezpieczne musi być oznakowane minimum kodem odpadu.

Takie oznakowanie można umieścić na:

  • ścianie budynku,
  • przy wejściu do boksu magazynowego,
  • na bramie do magazynu odpadów.

 

Każdy z pojemników do segregacji odpadów, do magazynowania tymczasowego odpadów musi posiadać własne oznaczenie, przy czym obowiązkowe jest, aby także ono zawierało kod odpadu.

Jeżeli przykładowo w jednym boksie magazynowym można magazynować cztery rodzaje odpadów, ale w danym momencie jest tylko jeden rodzaj odpadów, wówczas przy tym odpadzie wystarczy tylko jeden kod odpadu. Pozostałe oznakowania też mogą być, ale nie są w danym momencie wymagane.

Wygląd oznakowania

Oznakowanie odpadów innych niż niebezpieczne musi mieć konkretne wymiary i wygląd. Należy zastosować czarną czcionkę oraz białe tło. Minimalna wysokość liter to 20 mm. Zastosowana grubość linii nie może być mniejsza niż 3 mm.

 

Dlaczego warto nam zaufać?

Szczegółowe wskazówki

Podpowiedzi, dzięki którym prawidłowo oznakujesz miejsca magazynowania odpadów i będziesz gotowy na kontrolę

Studium przypadku

Przykłady z życia wzięte - od najczęściej spotykanych po innowacyjne, niecodzienne

Baza wiedzy w punkt

Mówimy o konkretach - prosto o trudnych kwestiach!

Bezpłatne materiały

Idealne źródło wiedzy dla przedsiębiorców, którzy chcą rozwijać działalność przemysłową z poszanowaniem zasobów przyrody i obowiązującymi normami prawnymi

Prosty przekaz

Zrozumiały, klarowny sposób przekazywania wiedzy na skomplikowane tematy

Wiedza w jednym miejscu

Materiały Akademii to zweryfikowane i pewne źródło informacji

Materiały dostępne 24/7

Dzięki formie on-line możesz korzystać z materiałów w dowolnym czasie

Doświadczenie

Szkolenia tworzone przez zespół ekspertów-praktyków

Materiały publikowane w Bazie wiedzy Akademii Przemysłu i Środowiska, nie stanowią porad prawnych lub innego profesjonalnego doradztwa. Prowadzący www.przemyslisrodowisko.pl dokładają wszelkich starań, aby informacje zamieszczone w Bazie wiedzy Akademii Przemysłu i Środowiska były prawdziwe i rzetelne, jednakże nie ponoszą odpowiedzialności za wykorzystanie informacji publikowanych w Bazie wiedzy, w szczególności za szkody lub straty poniesione przez kogokolwiek wskutek jakiegokolwiek wykorzystania treści umieszczonych w Bazie wiedzy.

Wszelkie materiały umieszczone w Bazie wiedzy podlegają ochronie na podstawie przepisów prawa autorskiego oraz innych przepisów dotyczących ochrony własności intelektualnej. Nie dopuszcza się, bez wyraźniej, pisemnej zgody Akademii Przemysłu i Środowiska, kopiowania, redystrybucji, rozpowszechniania, udostępniania oraz wykorzystywania w inny sposób całości lub części danych zawartych na stronie www.przemyslisrodowisko.pl i platformie szkoleniowej.