Definicja legalna powierzchni zabudowy

Definicja legalna powierzchni zabudowy Akademia Przemysłu i Środowiska

Loading

Czego się dowiesz z wideo?

  • Dlaczego tak ważna jest znajomość decyzji legalnych?
  • Jak prawidłowo rozumieć pojęcie powierzchni zabudowy w kontekście decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach?
  • Co jest powierzchnią zabudowy w inwestycji?

Aby dopełnić wymaganych przepisami obowiązków w ubieganiu się o decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach niezbędna jest znajomość przepisów i stosowanych w dokumentacji pojęć. W materiale tym dr Marcin Kaźmierski omawia § 1, ust. 2 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 10 września 2019 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko, kładąc szczególny nacisk na istotne pojęcie, jakim jest powierzchnia zabudowy. Znajomość definicji legalnej powierzchni zabudowy jest niezbędna, aby poprawnie złożyć wniosek o decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach przedsięwzięcia.

Zagadnienie omawia radca prawny dr Marcin Kaźmierski.

 

Czego nauczysz się po obejrzeniu nagrania?

  • Dowiesz się, co w rozumieniu definicji legalnej jest powierzchnią zabudowy.

 

Do kogo skierowane jest wideo?

Materiał „Definicja legalna powierzchni zabudowy” będzie przydatny dla:

  • podmiotów chcących uzyskać decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach,
  • podmiotów ubiegających się o dotacje unijne,
  • podmiotów dokonujących kwalifikacji przedsięwzięć na mogące zawsze znacząco oddziaływać na środowisko i mogące potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko,
  • organów administracji przyjmujących wnioski o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.

 

Podstawa prawna

W szkoleniu powołujemy się na następującą podstawę prawną:

Dla tych, co wolą przeczytać:

Definicja legalna, dlaczego musisz ją stosować?

Czym jest definicja legalna? To przepis, który określa i precyzuje znaczenie terminów użytych przez ustawodawcę w danym tekście prawnym. Wskazanie w akcie normatywnym definicji legalnej pojęcia obliguje do posługiwania się w obrębie tego aktu owym pojęciem w znaczeniu określonym definicją legalną.

Kwestię definicji legalnych reguluje Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 20 czerwca 2002 r. w sprawie “zasad techniki prawodawczej”, które określa m.in. cel definicji legalnych oraz miejsce ich umieszczania.

I tak, zgodnie z § 146 Rozporządzenia, definicję legalną formułuje się, gdy:

1) dane określenie jest wieloznaczne;

2) dane określenie jest nieostre, a jest pożądane ograniczenie jego nieostrości;

3) znaczenie danego określenia nie jest powszechnie zrozumiałe;

4) ze względu na dziedzinę regulowanych spraw istnieje potrzeba ustalenia nowego znaczenia danego określenia.

Natomiast § 150 reguluje umiejscowienie definicji legalnych w akcie prawnym. I tak:

  1. Jeżeli dane określenie ma być używane w jednym znaczeniu w obrębie całej ustawy lub innego aktu normatywnego albo całej jednostki systematyzacyjnej danego aktu, jego definicję zamieszcza się odpowiednio w przepisach ogólnych tego aktu albo w przepisach ogólnych danej jednostki systematyzacyjnej.
  2. Jeżeli dane określenie ma być używane w ustalonym znaczeniu tylko w obrębie zespołu przepisów, jego definicję zamieszcza się w bezpośrednim sąsiedztwie tych przepisów.
  3. Jeżeli ustawa zawiera wiele wielokrotnie powtarzających się określeń wymagających zdefiniowania, ich definicje można zamieścić w wydzielonym fragmencie przepisów ogólnych ustawy, oznaczając ten fragment nazwą “Objaśnienia określeń ustawowych”.

Definicja legalna powierzchni zabudowy

Obecnie obowiązujące Rozporządzenie w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko jest z roku 2019. W stosunku do poprzedniego rozporządzenia uległo ono zmianie. W niuansach, jednak dla gospodarki odpadami zadziało się tam bardzo dużo, a zmiany te wywarły daleko idące skutki.

Niezwykle istotny, choć niepozorny jest § 1, ust. 2 Rozporządzenia. Zawiera on definicje legalne trzech pojęć: powierzchni użytkowej, powierzchni zabudowy oraz terenów narciarskich.

W kontekście powierzchni zabudowy przemysłowej, to najważniejsza jest definicja powierzchni zabudowy. Kiedyś była ona wpleciona w opis przedsięwzięć, w których parametrem istotnym była powierzchnia zabudowy. Rozporządzenie z 2019 r. wyciągnęło ją przed nawias.

Według Rozporządzenia przez powierzchnię zabudowy rozumie się powierzchnię terenu zajętą przez obiekty budowlane oraz pozostałą powierzchnię terenu przeznaczoną do przekształcenia, w tym tymczasowego, w celu realizacji przedsięwzięcia.

Co oznacza, że:

Jeżeli stawiamy halę czy place, to jest to powierzchnia zabudowy.

Jeżeli stawiając halę, robimy wykopy i te wykopy powiększą teren, na którym działamy, to jest to powierzchnia zabudowy.

Dlaczego warto nam zaufać?

Pomoc w zrozumieniu przepisów

Pomagamy zrozumieć podstawy prawne i podnosimy kompetencje

Odpowiedzi na specjalistyczne zagadnienia

Tłumaczymy zagadnienia w oparciu o realne problemy

Baza wiedzy w punkt

Mówimy o konkretach - prosto o trudnych kwestiach!

Bezpłatne materiały

Idealne źródło wiedzy dla przedsiębiorców, którzy chcą rozwijać działalność przemysłową z poszanowaniem zasobów przyrody i obowiązującymi normami prawnymi

Prosty przekaz

Zrozumiały, klarowny sposób przekazywania wiedzy na skomplikowane tematy

Doświadczenie

Szkolenia tworzone przez zespół ekspertów-praktyków

Materiały dostępne 24/7

Dzięki formie on-line możesz korzystać z materiałów w dowolnym czasie

Wiedza w jednym miejscu

Materiały Akademii to zweryfikowane i pewne źródło informacji

Materiały publikowane w Bazie wiedzy Akademii Przemysłu i Środowiska, nie stanowią porad prawnych lub innego profesjonalnego doradztwa. Prowadzący www.przemyslisrodowisko.pl dokładają wszelkich starań, aby informacje zamieszczone w Bazie wiedzy Akademii Przemysłu i Środowiska były prawdziwe i rzetelne, jednakże nie ponoszą odpowiedzialności za wykorzystanie informacji publikowanych w Bazie wiedzy, w szczególności za szkody lub straty poniesione przez kogokolwiek wskutek jakiegokolwiek wykorzystania treści umieszczonych w Bazie wiedzy.

Wszelkie materiały umieszczone w Bazie wiedzy podlegają ochronie na podstawie przepisów prawa autorskiego oraz innych przepisów dotyczących ochrony własności intelektualnej. Nie dopuszcza się, bez wyraźniej, pisemnej zgody Akademii Przemysłu i Środowiska, kopiowania, redystrybucji, rozpowszechniania, udostępniania oraz wykorzystywania w inny sposób całości lub części danych zawartych na stronie www.przemyslisrodowisko.pl i platformie szkoleniowej.