Kiedy nie określa się dopuszczalnych wartości emisji w pozwoleniach emisyjnych?

Kiedy się nie określa dopuszczalnych wartości emisji w pozwoleniach emisyjnych

Loading

Do kogo skierowane jest nagranie?

Przygotowane nagranie „Kiedy się nie określa dopuszczalnych wartości emisji w pozwoleniach emisyjnych?” będzie przydatne przede wszystkim dla:

  • prowadzących instalacje IPPC
  • prowadzących instalacje, które wymagają uzyskania pozwolenia na emisję pyłu i gazu do powietrza
  • podmiotu planującego lub realizującego budowę instalacji
  • podmiotu planującego lub realizującego przeprowadzenie istotnych zmian w instalacji istniejącej.

 

Co zyskasz?

  • Wiedzę o tym, kiedy należy określić dopuszczalne emisje w pozwoleniach emisyjnych.
  • Dowiesz się, kiedy w pozwoleniu określamy tylko dopuszczalne wielkości emisji wyrażone w standardzie emisyjnym.
  • Odwołanie do odpowiednich aktów prawnych z przywołaniem konkretnych artykułów.

 

Czego się dowiesz?

  • Jakie akty prawne określają, czy instalacje wymagają pozwolenia emisyjnego?
  • Jakie akty prawne określają, kiedy nie określa się dopuszczalnych wartości emisji dla pozwolenia emisyjnego?
  • Kiedy nie określa się dopuszczalnych wartości emisji w pozwoleniach emisyjnych?
  • Czy są wyjątki w zakresie ustalania wielkości emisji niezorganizowanej w pozwoleniu zintegrowanym?

Odpowiedzi na te pytania udziela mecenas dr Marcin Kaźmierski. Omawia art. 224 i 202 ustawy Prawo ochrony środowiska (dalej zwana P.o.ś.), dotyczące określania dopuszczalnych emisji w pozwoleniach emisyjnych.

Podstawa prawna

Informacje zawarte w materiale oparte są na następującej podstawie prawnej:

oraz

Dla tych, co wolą przeczytać:

Kiedy nie określa się dopuszczalnych wartości dla emisji w pozwoleniach emisyjnych?

Pierwszą kwestią jest określenie, czy jest wymagane pozwolenie. Odpowiedź dają dwa rozporządzenia Ministra Środowiska, które określają, kiedy wymagane jest zgłoszenie i kiedy nie jest wymagane pozwolenie:

1.     Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 2 lipca 2010 r. w sprawie rodzajów instalacji, których eksploatacja wymaga zgłoszenia (Dz. U. z 2019 r. poz. 1510)

2.     Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 2 lipca 2010 r. w sprawie przypadków, w których wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza z instalacji nie wymaga pozwolenia (Dz. U. z 2010 r. nr 130 poz. 881)

W przypadku instalacji, gdy wymagane jest pozwolenie, pojawia się kolejna kwestia. Czy mamy mieć w nim określone wszystkie substancje? Kiedy nie określamy w pozwoleniu określonych rodzajów gazów i pyłów czy to w pozwoleniu na wprowadzanie gazów i pyłów do powietrza, czy też w pozwoleniu zintegrowanym?

Odpowiedzi znajdujemy w dwóch przepisach ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (dalej p.o.ś.), w: art. 224 i art. 202.Art. 224 ust. 3, ust. 3a i ust. 4 dotyczą pozwoleń na wprowadzanie gazów i pyłów do powietrza.

Art. 202 dotyczy pozwoleń zintegrowanych.

W art. 224 ust. 3 ustawodawca wskazał, że:

W pozwoleniu nie określa się wielkości emisji dla tych rodzajów gazów lub pyłów, które wprowadzone do powietrza ze wszystkich wymagających pozwolenia instalacji położonych na terenie jednego zakładu nie powodują przekroczenia 10% dopuszczalnych poziomów substancji w powietrzu albo 10% wartości odniesienia, uśrednionych dla godziny; w takim przypadku w pozwoleniu wskazuje się rodzaje gazów i pyłów, których wielkości emisji nie określono.

Od tego wyjątku mamy kolejny wyjątek w ust. 3a, który mówi, że:

Przepisu ust. 3 nie stosuje się do instalacji albo procesu technologicznego lub operacji technicznej prowadzonych w instalacji, do których stosuje się przepisy w sprawie standardów emisyjnych w zakresie wprowadzania gazów i pyłów do powietrza.

To oznacza, że wyjątku się nie stosuje, gdy są standardy emisyjne. Gdy dany rodzaj zanieczyszczenia, dany proces, dana instalacja podlegają pod standardy emisyjne, wówczas mimo nieprzekroczenia 10%, określamy dopuszczalną wielkość emisji. Jednak określamy ją dopuszczalnym standardem emisyjnym.

Uzupełnieniem jest art. 224 ust. 4, który odnosi się do sytuacji, gdy podlegamy pod standardy emisyjne:

Jeżeli dla instalacji albo procesu technologicznego lub operacji technicznej, prowadzonych w instalacji, są ustalone standardy emisyjne, to w pozwoleniu na wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza nie określa się dla tej instalacji, procesu lub operacji innych rodzajów gazów lub pyłów niż objęte standardami; w pozwoleniu wskazuje się na odstąpienie od określania warunków emisji dla pozostałych gazów lub pyłów.

Gdy podlegamy pod standardy emisyjne, to w pozwoleniu określamy tylko dopuszczalne wielkości emisji wyrażone w standardzie, dla tych rodzajów gazów i pyłów, dla których standard jest określony. Dla pozostałych nie określamy. Czyli np. przy instalacjach spalania paliw koncentrujemy się na standardzie emisyjnym i określimy pyły, tlenki azotu i tlenki siarki. Nie określamy np. benzo(a)pirenu ani rtęci, bo nie mają one określonego standardu. Jeśli wiemy, że te inne substancje występują, to je wskazujemy imiennie, ale bez określania dopuszczalnej wielkości.

Sytuacja ma się inaczej w przypadku pozwoleń zintegrowanych.

Art. 202, ust. 2 p.o.ś. mówi, że:

Do instalacji wymagających uzyskania pozwolenia zintegrowanego nie stosuje się przepisów art. 224 ust. 3 i 4; dla tych instalacji ustala się w szczególności dopuszczalną wielkość emisji gazów lub pyłów wprowadzanych do powietrza:

1) wymienionych w konkluzjach BAT, a jeżeli nie zostały opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej – w dokumentach referencyjnych BAT;

2) objętych standardami emisyjnymi.

Zapis ten oznacza wyłączenie – art. 224, ust. 3 i 4 nie stosuje się do instalacji IPPC. Po drugie doprecyzowuje on, że w pozwoleniu zintegrowanym określa się dopuszczalne wielkości emisji. Istotne jest użyte określenie w szczególności. To oznacza, że jest to katalog otwarty. Jeśli więc potrafimy zidentyfikować szerszy katalog substancji, rodzajów zanieczyszczeń, które wprowadzamy, to one mogą być wymagane. Odnosząc się do źródeł spalania – normalnie zidentyfikowalibyśmy tylko te, do których są standardy emisyjne. W wytycznych dla sprawozdawczości PRTR dla instalacji spalania paliw (Poradnik metodyczny w zakresie PRTR dla instalacji spalania paliw) ustawodawca zawarł 27 substancji. Skoro jednak art. 224 wskazuje na w szczególności, to do naszej oceny jako wnioskodawcy, a później do organu, będzie należało, czy określimy te substancje czy nie określimy.

Drugie wyłączenie w odniesieniu do instalacji IPPC daje artykuł 202 ust. 2a. Zgodnie z tym przepisem w pozwoleniu zintegrowanym nie ustala się dopuszczalnych wielkości emisji ze źródeł z wentylacji grawitacyjnej i ze źródeł niezorganizowanych. Natomiast od tej zasady jest wyjątek: dopuszczalne wielkości emisji ustala się, gdy obowiązują standardy emisyjne, albo gdy określają to w konkluzjach BAT. Nie ma odesłania do dokumentu referencyjnego. Istotne są konkluzje BAT albo standardy. Nie ustala się dopuszczalnej wielkości emisji z instalacji do odprowadzania gazu składowiskowego do powietrza.

Podsumowanie:

Jeżeli mamy do czynienia z pozwoleniem emisyjnym, mamy dwa wyłączenia.

Jeśli chodzi o pozwolenie zintegrowane, mamy katalog otwarty, w szczególności: konkluzje BAT, dokumenty referencyjne, standardy emisyjne, ALE to nie jest katalog zamknięty oraz wyłączenie 224, ust. 3 i 4 (czyli że tylko to co w standardzie i tylko to, co powyżej 10%).

Dlaczego warto nam zaufać?

Studium przypadku

Przykłady z życia wzięte - od najczęściej spotykanych po innowacyjne, niecodzienne

Odpowiedzi na specjalistyczne zagadnienia

Tłumaczymy zagadnienia w oparciu o realne problemy

Analiza orzeczeń

Szczegółowo analizujemy orzeczenia sądów i akty prawne, aby najlepiej przygotować Cię do opracowania dokumentacji

Pomoc w zrozumieniu przepisów

Pomagamy zrozumieć podstawy prawne i podnosimy kompetencje

Materiały dostępne 24/7

Dzięki formie on-line możesz korzystać z materiałów w dowolnym czasie

Prosty przekaz

Zrozumiały, klarowny sposób przekazywania wiedzy na skomplikowane tematy

Baza wiedzy w punkt

Mówimy o konkretach - prosto o trudnych kwestiach!

Bezpłatne materiały

Idealne źródło wiedzy dla przedsiębiorców, którzy chcą rozwijać działalność przemysłową z poszanowaniem zasobów przyrody i obowiązującymi normami prawnymi

Materiały publikowane w Bazie wiedzy Akademii Przemysłu i Środowiska, nie stanowią porad prawnych lub innego profesjonalnego doradztwa. Prowadzący www.przemyslisrodowisko.pl dokładają wszelkich starań, aby informacje zamieszczone w Bazie wiedzy Akademii Przemysłu i Środowiska były prawdziwe i rzetelne, jednakże nie ponoszą odpowiedzialności za wykorzystanie informacji publikowanych w Bazie wiedzy, w szczególności za szkody lub straty poniesione przez kogokolwiek wskutek jakiegokolwiek wykorzystania treści umieszczonych w Bazie wiedzy.

Wszelkie materiały umieszczone w Bazie wiedzy podlegają ochronie na podstawie przepisów prawa autorskiego oraz innych przepisów dotyczących ochrony własności intelektualnej. Nie dopuszcza się, bez wyraźniej, pisemnej zgody Akademii Przemysłu i Środowiska, kopiowania, redystrybucji, rozpowszechniania, udostępniania oraz wykorzystywania w inny sposób całości lub części danych zawartych na stronie www.przemyslisrodowisko.pl i platformie szkoleniowej.