Wytwórcy ścieków przemysłowych zawierających substancje szczególnie szkodliwe dla środowiska wodnego wprowadzających je do urządzeń kanalizacyjnych będących własnością innych podmiotów zobowiązani są do posiadania pozwolenia wodnoprawnego [1]. Zanim zabierzesz się za pozyskiwanie pozwolenia wodnoprawnego sprawdź, co dokładnie kryje się pod pojęciem „urządzenia kanalizacyjne”, co się do nich zalicza oraz co zrobić w przypadku braku sąsiadującej sieci kanalizacyjnej.
Czym jest urządzenie kanalizacyjne?
Ustawa o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (Dz.U. z 2024 r. poz. 757) definiuje urządzenia kanalizacyjne jako sieci kanalizacyjne, wyloty urządzeń kanalizacyjnych służących do wprowadzania ścieków do wód lub do ziemi oraz urządzenia podczyszczające i oczyszczające ścieki oraz przepompownie ścieków [2]. Oznacza to, że urządzeniami kanalizacyjnymi są:
- sieci kanalizacyjne – przewody kanalizacyjne wraz z uzbrojeniem będące w posiadaniu przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego [3],
- wyloty urządzeń kanalizacyjnych – urządzenia wodne [4] wprowadzające ścieki do wód lub innych urządzeń wodnych jak np. zbiorniki, rowy,
- urządzenia podczyszczające i oczyszczające ścieki – np. separatory, osadniki,
- przepompownie ścieków.
Wytwórcy ścieków przemysłowych zawierających substancje szczególnie szkodliwe dla środowiska wodnego wprowadzających je do tego typu urządzeń kanalizacyjnych muszą posiadać pozwolenie wodnoprawne.
Gdzie odprowadzać ścieki w przypadku braku sieci kanalizacyjnej?
Oprócz bezpośredniego odprowadzania ścieków np. do sieci kanalizacyjnej należącej do przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjnego, ścieki mogą być również odprowadzane w sposób pośredni. Jeśli przyłączenie nieruchomości do sieci kanalizacyjnej lub innych urządzeń kanalizacyjnych nie jest możliwe, istnieje możliwość skorzystania z usług asenizacyjnych. Po skontaktowaniu się z usługodawcą ścieki przemysłowe zostaną odebrane za pomocą wozu asenizacyjnego. Nie można jednak zapominać o bardzo ważnym fakcie – skorzystanie z wozu asenizacyjnego nie zwalnia wytwórcy ścieków z konieczności posiadania pozwolenia wodnoprawnego! Mimo, że to usługodawca w takiej sytuacji będzie dostawcą ścieków przepisy dotyczące obowiązków posiadania pozwolenia wodnoprawnego dotyczą wytwórcy ścieków, czyli przedsiębiorstwo, w którym powstały ścieki.
[1] Art. 391 Ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. Prawo wodne (Dz.U. z 2023 r. poz. 1478, 1688, 1890, 1963, 2029) brzmi:
Obowiązek posiadania pozwolenia wodnoprawnego na szczególne korzystanie z wód na wprowadzanie do urządzeń kanalizacyjnych będących własnością innych podmiotów ścieków przemysłowych zawierających substancje szczególnie szkodliwe dla środowiska wodnego określone w przepisach wydanych na podstawie art. 100 ust. 1 dotyczy wytwórcy ścieków przemysłowych.
https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20170001566/U/D20171566Lj.pdf
[2] Art. 2 pkt 14 Ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (Dz.U. z 2024 r. poz. 757) brzmi:
Użyte w ustawie określenia oznaczają:
14) urządzenia kanalizacyjne – sieci kanalizacyjne, wyloty urządzeń kanalizacyjnych służących do wprowadzania ścieków do wód lub do ziemi oraz urządzenia podczyszczające i oczyszczające ścieki oraz przepompownie ścieków;
https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20010720747/U/D20010747Lj.pdf
[3] Art. 2 pkt 7 Ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (Dz.U. z 2024 r. poz. 757) brzmi:
Użyte w ustawie określenia oznaczają:
7) sieć – przewody wodociągowe lub kanalizacyjne wraz z uzbrojeniem i urządzeniami, którymi dostarczana jest woda lub którymi odprowadzane są ścieki, będące w posiadaniu przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego
https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20010720747/U/D20010747Lj.pdf
[4] Art. 16 pkt 65 Ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. Prawo wodne (Dz.U. z 2023 r. poz. 1478, 1688, 1890, 1963, 2029) brzmi:
Ilekroć w ustawie jest mowa o:
65) urządzeniach wodnych – rozumie się przez to urządzenia lub budowle służące do kształtowania zasobów wodnych lub korzystania z tych zasobów, w tym:
a) urządzenia lub budowle piętrzące, przeciwpowodziowe i regulacyjne, a także kanały i rowy,
b) sztuczne zbiorniki usytuowane na wodach płynących oraz obiekty związane z tymi zbiornikami,
c) stawy, w szczególności stawy rybne oraz stawy przeznaczone do oczyszczania ścieków albo rekreacji,
d) obiekty służące do ujmowania wód powierzchniowych oraz wód podziemnych,
e) obiekty energetyki wodnej,
f) wyloty urządzeń kanalizacyjnych służące do wprowadzania ścieków do wód, do ziemi lub do urządzeń wodnych oraz wyloty służące do wprowadzania wody do wód, do ziemi lub do urządzeń wodnych,
g) stałe urządzenia służące do połowu ryb lub do pozyskiwania innych organizmów wodnych,
h) urządzenia służące do chowu ryb lub innych organizmów wodnych w wodach powierzchniowych,
i) mury oporowe, bulwary, nabrzeża, mola, pomosty i przystanie,
j) stałe urządzenia służące do dokonywania przewozów międzybrzegowych;
https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20170001566/U/D20171566Lj.pdf