Sytuacja kryzysowa w zakładzie zbierającym i przetwarzającym odpady. Zalanie

Sytuacja kryzysowa w zakładzie zbierającym i przetwarzającym odpady. Zalanie

Loading

Do kogo skierowane jest nagranie?

Nagranie będzie przydatne dla:

  • kadry zarządzającej zakładami,
  • podmiotów zbierających i przetwarzających odpady,
  • pracowników zakładów.

Co zyskasz?

  • dowiesz się, jakie podjąć działania, jeśli w wyniku zalania odpady stałe i suche staną się odpadami mokrymi,
  • uzyskasz wiedzę, jak zadbać o dokumentację oraz ewidencję odpadów, w przypadku, gdy w wyniku zalania zwiększy się masa odpadów,
  • dowiesz się, kiedy należy złożyć wniosek aktualizacyjny do bazy danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarowaniu odpadami.

Czego się dowiesz?

  • Co z odpadami w sytuacji, gdy na terenie zakładu dojdzie do zalania?
  • Czy w zakładzie zbierającym i przetwarzającym odpady stałe i suche można wysuszyć odpady mokre powstałe w wyniku zalania?
  • Co zrobić, jeśli w wyniku sytuacji kryzysowej, którą jest zalanie doszło do zmiany kodu odpadu?
  • Jakim typem odpadu jest odpad powstały w wyniku zalania?
  • Co dzieje się z odpadem suchym i stałym w wyniku zalania?

 

W materiale tym omówiony zostanie problem, na jaki napotykają zakłady zbierające i przetwarzające odpady, gdy, w wyniku sytuacji kryzysowej, jaką jest zalanie, odpady stałe i suche stają się odpadami mokrymi.

Zagadnienie to omawia specjalistka ds. ochrony środowiska bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej Agnieszka Popiela.

Podstawa prawna

W udostępnionym materiale powołujemy się na następujące podstawy prawne:

 

Dla tych, co wolą przeczytać

Sytuacja kryzysowa w zakładzie zbierającym i przetwarzającym odpady. Zalanie

W przypadku sytuacji kryzysowej, w której mamy do czynienia z wodą i zalaniem, stałe odpady mogą stać się odpadami mokrymi, zamoczonymi w wyniku przejścia przez nie wody. Taki przypadek może dotyczyć także firm odpadowych, zbierających odpady i przetwarzających je.

Co w sytuacji, gdy w firmie przetwarzającej i zbierającej odpady stałe i suche, w wyniku sytuacji kryzysowej jaką jest zalanie, pojawiają się odpady mokre, których nie można przetworzyć w instalacji? Czy można je wysuszyć (jeśli jest taka możliwość techniczna)?

Wszystko zależy od tego, co jest zapisane w zezwoleniu. Jeżeli elementem przetwarzania odpadów jest ich suszenie, to jak najbardziej można je wysuszyć. Jeżeli jednak tego suszenia nie ma w zezwoleniu, to nie można tego zrobić w ramach posiadanej decyzji zezwalającej na przetwarzanie odpadów.

Może się też zdarzyć, że zakład zbierania i przetwarzania odpadów posiada linię, która umożliwia suszenie odpadów. Jednak te odpady, które zamokły figurują w decyzji jako kody, które zakład może jedynie odbierać, nie może ich więc przetwarzać. Czy w takiej sytuacji, mając możliwości techniczne wysuszenia odpadów pochodzących z zalania, można je wysuszyć w instalacji do przetwarzania odpadów, a następnie przekazać kolejnemu odbiorcy pod tym samym kodem? Nie, ponieważ ten kod odpadu można, zgodnie z decyzją, tylko zbierać i przekazywać dalej. Nie można go przetwarzać, a suszenie jest elementem przetwarzania tego odpadu.

W takiej sytuacji warto spisać notatkę służbową, ponieważ nie będzie się zgadzała masa odpadów (waga odpadów zamokniętych będzie wyższa od wagi przyjętych odpadów suchych). W notatce tej należy umieścić informację o zaistnieniu sytuacji kryzysowej, o zalaniu odpadów, w wyniku czego zwiększyła się ich masa. Kod odpadu będzie zależał od jego rodzaju i konkretnej sytuacji.

Przy sporządzaniu takiej notatki służbowej warto posłużyć się Kartami przekazania odpadu i ewidencji. Została bowiem przyjęta konkretna masa odpadów. Odpady zostały zważone przy przyjęciu ich na zakład, na instalację czy do magazynowania. Po zalaniu będzie ich znacznie więcej, kiedy odpady te będą przekazywane kolejnemu posiadaczowi, będzie przekazywana znacznie większa masa odpadów. W efekcie nie będą się zgadzały dane w ewidencji – ilość odpadów przyjętych z ilością odpadów przekazanych. Dlatego właśnie warto sporządzić notatkę służbową i schować ją do akt. W przypadku ewentualnej kontroli będzie można ją przedstawić i pokazać, z jakiego powodu ilość odpadów przekazanych kolejnemu posiadaczowi była większa niż ta przyjęta do magazynowania w procesie zbierania odpadów.

Gdyby kod odpadu uległ zmianie, należy złożyć wniosek aktualizacyjny do bazy danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarowaniu odpadami, aby pozostać w zgodzie z przepisami. Odpady, które powstały w wyniku zalania są oczywiście odpadami pozainstalacyjnymi.

Więcej na temat sytuacji kryzysowych dowiesz się w materiałach:

Dlaczego warto nam zaufać?

Szczegółowe wskazówki

Podpowiedzi, dzięki którym przygotujesz zakład na wystąpienie sytuacji kryzysowej

Wiedza w jednym miejscu

Materiały Akademii to zweryfikowane i pewne źródło informacji

Studium przypadku

Przykłady z życia wzięte - od najczęściej spotykanych po innowacyjne, niecodzienne

Prosty przekaz

Zrozumiały, klarowny sposób przekazywania wiedzy na skomplikowane tematy

Doświadczenie

Szkolenia tworzone przez zespół ekspertów-praktyków

Baza wiedzy w punkt

Mówimy o konkretach - prosto o trudnych kwestiach!

Bezpłatne materiały

Idealne źródło wiedzy dla przedsiębiorców, którzy chcą rozwijać działalność przemysłową z poszanowaniem zasobów przyrody i obowiązującymi normami prawnymi

Materiały dostępne 24/7

Dzięki formie on-line możesz korzystać z materiałów w dowolnym czasie

Materiały publikowane w Bazie wiedzy Akademii Przemysłu i Środowiska, nie stanowią porad prawnych lub innego profesjonalnego doradztwa. Prowadzący www.przemyslisrodowisko.pl dokładają wszelkich starań, aby informacje zamieszczone w Bazie wiedzy Akademii Przemysłu i Środowiska były prawdziwe i rzetelne, jednakże nie ponoszą odpowiedzialności za wykorzystanie informacji publikowanych w Bazie wiedzy, w szczególności za szkody lub straty poniesione przez kogokolwiek wskutek jakiegokolwiek wykorzystania treści umieszczonych w Bazie wiedzy.

Wszelkie materiały umieszczone w Bazie wiedzy podlegają ochronie na podstawie przepisów prawa autorskiego oraz innych przepisów dotyczących ochrony własności intelektualnej. Nie dopuszcza się, bez wyraźniej, pisemnej zgody Akademii Przemysłu i Środowiska, kopiowania, redystrybucji, rozpowszechniania, udostępniania oraz wykorzystywania w inny sposób całości lub części danych zawartych na stronie www.przemyslisrodowisko.pl i platformie szkoleniowej.