Z części I pt. „Wymagane i zalecane załączniki w formie kartograficznej i graficznej w wybranych postępowaniach” dowiesz się:
- Jakie załączniki graficzne i kartograficzne są wymagane do uzyskania decyzji środowiskowej, pozwolenia wodnoprawnego i pozwolenia na wycinkę drzew?
- Jakie załączniki można dołączyć nieobligatoryjnie w celu rzetelnego przedstawienia zakresu wniosku?
- Jaki jest cel załączania informacji w postaci graficznej i kartograficznej?
- Jaka jest podstawa prawna przedkładania obligatoryjnych i komplementarnych załączników graficznych i kartograficznych?
Ustawodawca, w zależności od tego czego dotyczy problematyka sprawy, może wymagać przedstawienia informacji przestrzennych dotyczących m.in. zasięgu oddziaływania planowanego przedsięwzięcia na środowisko czy lokalizacji drzew przeznaczonych do wycinki na mapie. Oprócz załączników obligatoryjnych, możliwe jest także przedłożenie dodatkowych informacji, które wspomagają wnioskodawcę w skutecznym przekazaniu informacji.
Chcąc uzyskać decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach, pozwolenie wodnoprawne lub pozwolenie na wycinkę drzew, konieczne jest uszczegółowienie przekazywanych informacji za pomocą załączników w formie kartograficznej i graficznej. Po zapoznaniu się z przepisami ustaw poruszających to zagadnienie, będziesz mieć pewność, że nie pominiesz żadnego z wymaganych elementów.
Wniosek może być także uzupełniony o szereg elementów komplementarnych stanowiących mapy i ryciny uszczegóławiające lub wizualizujące zagadnienia zawarte we wniosku o wydanie decyzji administracyjnej.
Z części II pt. „Tworzenie załączników mapowych z wykorzystaniem geoportalu krajowego” dowiesz się:
- Jak stworzyć i pozyskać własną mapę za pośrednictwem geoportalu krajowego (geoportal.gov.pl)?
- W jaki sposób wyszukać teren realizacji przedsięwzięcia?
- Jak dodawać obiekty punktowe, liniowe i powierzchniowe do treści mapy?
- W jaki sposób usuwać obiekty na mapie?
- Jak zmienić sposób wyświetlania utworzonych obiektów?
- Jak dodać etykiety do utworzonych obiektów i zmienić sposób ich wyświetlania?
- W jaki sposób opracować kompozycję mapy i pobrać utworzoną mapę?
Geoportal krajowy dostarcza narzędzi do opracowania prostej mapy, która służyć może pełniejszemu przedstawieniu żądania zawartego we wniosku o wydanie decyzji administracyjnej na korzystanie ze środowiska. Informacje przestrzenne przedstawione w postaci kartograficznej (na mapie) mogą istotnie wpłynąć na czas rozpatrywania wniosku, dlatego warto zapoznać się z metodyką ich opracowania.
W szkoleniu zawarto instruktaż krok po kroku w jaki sposób opracować mapę, stanowiącą komplementarny załącznik do wniosku o wydanie decyzji administracyjne. Dzięki szkoleniu dowiesz się w jaki sposób nanosić obiekty punktowe, liniowe i powierzchniowe, w jaki sposób zmienić sposób ich wyświetlania i etykiety oraz wreszcie jak przygotować kompozycję mapy, stanowiącą gotowy załącznik do wniosku.
Słowo od prelegentki:
Szanowni Państwo,
zgodnie z literą prawa, informacje zawarte we wnioskach są rozszerzane, uzupełniane, doszczegóławiane poprzez dane przedstawiane w załącznikach. Same załączniki mogą mieć charakter opisowy jak również graficzny i kartograficzny. Prawidłowo przygotowany załącznik graficzny oraz kartograficzny stanowi bezcenne źródło informacji przestrzennej, pozwalające na analizę stanu obecnego jak i zmian zachodzących na danym terenie w okresie wielolecia.
Co istotne, w zależności od rodzaju składanego wniosku, przygotowanie załącznika graficznego bądź kartograficznego może mieć charakter obligatoryjny lub dowolny. W przypadku nie załączenia do wniosku, załącznika wymaganego ustawą, złożona dokumentacja zostanie pozostawiona bez rozpatrzenia. Natomiast w drugim przypadku, dodanie załączników graficznych, kartograficznych ma uzupełnić treść wniosku, pomóc w interpretacji danych przestrzennych.
Zapraszam serdecznie do zapoznania się ze szkoleniem, podczas którego dowiedzą się Państwo jaki typ załącznika należy przygotować dla danego typu wniosku.
dr inż. Weronika Warachowska
Udostępniony materiał to bezpłatne szkolenie online opracowane przez Akademię Przemysłu i Środowiska.