Projekt ustawy o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych – ponownie rozpatrywany

Projekt ustawy o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych – ponownie rozpatrywany Przemysł i Środowisko

Loading

Na przestrzeni ostatnich lat, Polska zrobiła ogromny postęp w drodze do bardziej zielonej i czystej energetyki. Energetyka wiatrowa stanowi najstarsze odnawialne źródło energii. Elektrownie za pośrednictwem generatorów napędowych wykorzystujących energię wiatru, wytwarzają energię elektryczną. Ministerstwo Klimatu 7 lipca 2020 r. przekazało do ponownych uzgodnień i opiniowania projekt ustawy o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych[1]. Celem wprowadzenia regulacji jest wykorzystanie potencjału energetyki na Bałtyku, przyczyniający się do rozwoju polskich firm tworzących łańcuch dostaw dla morskiej energetyki wiatrowej. W projekcie ustawy zawarto zapis o konieczności wprowadzenia obowiązku corocznego rozliczenia ujemnego lub dodatniego salda. Wynika to z faktu wydłużenia okresu wsparcia do 25 lat. W odniesieniu do pozostałych odnawialnych źródeł energii, mechanizm wsparcia wynosi 15 lat. Aktualizacja projektu uwzględnia również uwagi zgłoszone w ramach wymagań w zakresie projektowania, budowy, eksploatacji i likwidacji morskich farm wiatrowych (tzw. certyfikacja). Projekt został przyjęty przez branże środowiskowe i inwestorów, jednakże zgłoszono uwagi merytoryczne oraz legislacyjne.

W ramach konsultacji społecznych, inwestorzy przekazali uwagi, których analiza, uzgodnienia oraz opiniowanie potrwają 7 dni. Po zakończeniu procesu uzgodnień i opiniowania, projekt ustawy zostanie przekazany do rozpatrzenia przez Komitet Europejski Rady Ministrów, a następnie przez Stały Komitet Rady Ministrów.


[1] Projekt ustawy o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych
https://legislacja.gov.pl/projekt/12335455

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dlaczego warto nam zaufać?

Doświadczenie

Szkolenia, tworzone przez zespół ekspertów-praktyków

Proces od A do Zet

Szkolenia pokazują cały proces przebiegu postępowania administracyjnego

Wzory, kalkulatory i instruktaże

Dajemy Ci gotowe narzędzia do pracy

Materiały dostępne 24/7

Dzięki formie online możesz korzystać z materiałów w dowolnym czasie

Prosty przekaz

Zrozumiały, klarowny sposób przekazywania wiedzy na skomplikowane tematy

Pomoc w zrozumieniu przepisów

Pomagamy zrozumieć podstawy prawne i podnosimy kompetencje

Studium przypadku

Przykłady z życia wzięte - od najczęściej spotykanych po innowacyjne, niecodzienne

Analiza orzeczeń

Szczegółowo analizujemy orzeczenia sądów i akty prawne, aby najlepiej przygotować Cię do opracowania dokumentacji

Materiały publikowane w Bazie wiedzy Akademii Przemysłu i Środowiska, nie stanowią porad prawnych lub innego profesjonalnego doradztwa. Prowadzący www.przemyslisrodowisko.pl dokładają wszelkich starań, aby informacje zamieszczone w Bazie wiedzy Akademii Przemysłu i Środowiska były prawdziwe i rzetelne, jednakże nie ponoszą odpowiedzialności za wykorzystanie informacji publikowanych w Bazie wiedzy, w szczególności za szkody lub straty poniesione przez kogokolwiek wskutek jakiegokolwiek wykorzystania treści umieszczonych w Bazie wiedzy.

Wszelkie materiały umieszczone w Bazie wiedzy podlegają ochronie na podstawie przepisów prawa autorskiego oraz innych przepisów dotyczących ochrony własności intelektualnej. Nie dopuszcza się, bez wyraźniej, pisemnej zgody Akademii Przemysłu i Środowiska, kopiowania, redystrybucji, rozpowszechniania, udostępniania oraz wykorzystywania w inny sposób całości lub części danych zawartych na stronie www.przemyslisrodowisko.pl i platformie szkoleniowej.